Cazuri UmanitareStiri

Ajută 14 bătrâni ai străzii, paralizaţi, să aibă o locuinţă şi căldură de Sărbători

IMG_44491Din ce in ce mai multi batrani ajung in strada alungati de proprii lor copii sau din alte motive. Ajunsi in strada indura foame, singuratate si frig. Unii dintre ei se imbolnavesc si ajung in spital. Aici stau cateva zile dupa care ajung din nou in strada. De multe ori batranii strazii ajung la spital in stare foarte grava, pentru acestia intoarcerea in strada ar putea fi fatala, din acest motiv sunt trimisi la adapostul nostru pentru batranii strazii de spitalele din Arad, Oradea, Salonta si Ghioroc. Actualul adapost pentru batranii strazii este aproape neincapator. Odata cu venirea frigului numarul batranilor strazii grav bolnavi, paralizati, imobilizati la pat sau cu handicap va creste semnificativ. Asociația umanitară Speranță pentru România a amenajat, parțial, un nou adapost pentru bătrânii străzii, în com. Cermei, jud. Arad. Acesta este un adăpost mai special, pentru că este destinat doar bătrânilor străzii paralizați, imobilizați la pat sau cu handicap. În momentul de față avem 14 bătrâni în această situație, care necesita o atenție deosebită și o îngrijire specială. Noul adăpost este aproape gata să îi primească, însă, nu este amenajat în întregime de oarece nu avem încălzirea centrală instalată și nici lemnele de foc. Pentru a-i putea primi pe acești bătrâni ai străzii paralizați în noul adăpost avem nevoie urgentă de materiale de construcție în valoare de 1.500 de euro. Încălzirea centrală, împreună cu caloriferele, ne vor costa alți 1.500 de euro. Noul adapost va avea facilitatile si utilitatile necesare pentru persoanele cu handicap. Astfel, acesti batrani vor putea iesi in curte, se vor putea bucura de aerul curat si proaspat de la tara si de soarele binefacator.

Pana atunci insa, avem nevoie de ajutorul si sprijinul dvs. Avem nevoie sa ne sustineti financiarpentru ca acest nou adapost pentru batranii strazii paralizati sa fie finalizat cat mai repede, pana nu vine frigul si iarna. Credem ca dvs, sponsorii si donatorii nostri ne veti sustine din pentru ca acest adapost pentru batranii strazii paralizat sa fie finalizat cat mai repede. Aceasta va fi casa sarmanilor, locuinta in care nevoile lor vor fi implinite, locul in care vor gasi din nou dragostea, grija si caldura unei familii.

Dupa realizarea acestui proiect umanitar, asociatia noastra va realiza un material video cu prezentarea lucrarilor pas cu pas, interviu si mesajul de multumire din partea administratorului acestui adapost cat si din partea asociatiei noastre. De asemenea, vom prezenta video fiecare batran in parte ca beneficiari ai acestui adapost, povestea lor de viata si mesajul lor de multumire

Pentru detalii suplimentare va rugam sa ne contactati la adrea de email: [email protected], telefon: 0749 402 098 sau 0766 365 833

Donatii: primim orice fel de donatii in materiale de constructii: ciment, var, centrala termina, calorifere, polistiren, placi OSB, rigips, lemn, etc

ATENTIE!

– Va rugam sa specificati destinatia donatiei dvs (direct la banca, prin email sau telefonic), pentru a o putea directiona in functie de dorinta dvs;

– Nu avem persoane acreditate de noi care sa stranga fonduri pe strada sau din casa in casa. Modalitatile noastre de promovare sunt online, TV, radio, presa online si scrisa, comunicate de presa sau bloguri. Donatiile se fac de dvs direct in conturile asociatiei noastre fara intermediari.

Modalitati de donatie:

  1. Doneaza online cu cardul, aici: http://www.slujirecrestina.ro/doneaza/
  2. Doneaza online prin PayPal, aici: http://www.slujirecrestina.ro/doneaza/
  3. Doneaza prin transfer bancar, in conturile deschise la Raiffeisen Bank, pe numele asociatiei umanitare Misiunea Speranta pentru Romania, de mai jos:
  • IN LEI: RO 39 RZBR 000 006 001 204 2338 deschis la Raiffeisen Bank
  • IN EURO:  RO 24 RZBR 000 006 001 218 9757, la Raiffeisen Bank, CODE  SWIFT: RZBRROBU

Cu respect
Echipa Slujire Crestina
www.slujirecrestina.ro

Show More
Banner Pozitie 4 (liber)

Silviu Firulete

“Pentru mine, a lucra pentru Dumnezeu și a rӑspândi Cuvântul Lui cel Sfânt este o chemare divinӑ ȋncӑ de când eram copil mic. Știu și ȋmi place sӑ cred cӑ tot ceea ce fac pentru lucrarea Sa este o binecuvântare pentru cei din jurul meu, iar când voi fi chemat acasă ȋn Cerul Sfânt, voi fi rӑsplӑtit pentru tot ceea ce am lucrat și am investit ȋn lucrarea Lui.”

Related Articles

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button